Reportáž: Božetěch Jurenka povídal o svém působení v Afghánistánu

Přednáška v našem potápěčském centru DIVE5 v Praze měla tentokrát trochu netradiční téma, Božetěch Jurenka povídal o svých zážitcích z působení v polní nemocnici v afghánském Kábulu. 

Přes třicet potápěčů i nepotápěčů dorazilo ve středu do naší potápěčské základny DIVE5 a užilo si večer se zajímavou besedou. Tým DIVE5 je uvítal jako vždy skvěle připravenými dobrotami a domácími pomazánkami. Samozřejmě ani bez točeného piva by to nešlo. Příjemně občerstveni se všichni usadili a začali pozorně poslouchat povídání hosta. 

Božetěch zahájil svoje vyprávění vysvětlením základních informací o umístění české jednotky v Afghánistánu a její funkce i důvodu přítomnosti jednotek. Mezi hlavní úkoly tu patřilo zajištění zdravotního zabezpečení vojáků Severoatlantické aliance a vzdělávání místního personálu. 

Svoji přednášku proložil Božetěch historkami z místa, zážitky z poplachů kvůli útokům i dobrodružných přesunů v místě. 

Hlavní část povídání v naší prodejně potápěčských potřeb DIVE5 se týkalo působení v polní nemocnici. Zásadním úkolem vojenských lékařů na místě bylo ošetření pacientů s válečnými úrazy od min, sebevražedných atentátníků a dalších teroristických útoků. Božetěch se nebál mluvit ani o logistických úkolech a obtížích. 

Pro potápěče bylo zajímavé téma vyvíječe kyslíku a jeho fungování. Teorie potápění se působením kyslíku na lidského tělo zabývá poměrně do detailu, proto i přístroj na výrobu kyslíku OxyVac 35 je potápěčsky atraktivní téma. Lékaři narazili na rozdíly vybavení mezi francouzskými a českými komponenty do výrobníku kyslíku. Stejně jako potápěči dokázali i vojáci problémy vyřešit různými redukcemi. 

Božetěch se nebál otevřeně ukázat i poměrně detailní fotky ze zdravotnických sálů, při kterých někteří méně připravení diváci zavírali oči. Atmosféru v potápěčském centru uvolnily obrázky z převozu pacientů v něčem připomínajícím povoz s koněm. 

Po přestávce se dostal Božetěch k zajímavým detailům z detailů péče o pacienty v polních podmínkách. Pro potápěče bylo atraktivní povídání o úskalí letu v souvislosti s barometrickým tlakem v kabině. 

Děkujeme hostovi za skvělý večer a těšíme se na příští besedu v naší potápěčské základně v Praze. 

 

Foto: Daniel Hůla

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz